Pomoc okołoporodowa

W swojej pracy szczególną rolę przypisuję okresowi dzieciństwa i pierwszym relacjom dziecka z rodzicami oraz temu jak wpływają na jego dalsze życie i problemy osoby dorosłej, która zgłasza się po pomoc do terapeuty.
W dużej mierze kieruję się także najwcześniejszym kontaktem dziecka i matki, jaki tworzy się już w okresie ciąży (a nawet w trakcie jej planowania) oraz w pierwszych dniach i miesiącach po porodzie. Moja praca na oddziale położniczym pozwala mi towarzyszyć i wspierać matki na tym najwcześniejszym etapie.
Urodzenie dziecka jest związane z wieloma zmianami emocjonalnymi. Często, szczególnie przy pierwszym dziecku, towarzyszy temu wiele niepewności, wątpliwości i lęków pomieszanych z uczuciami szczęścia i spełnienia. Kobieta wchodzi w zupełnie nową dla siebie rolę matki, rodzina z pary skoncentrowanej tylko na sobie staje się trzyosobowa (a czasem od razu cztero- lub więcej), ojciec zaczyna realniej niż podczas ciąży przeżywać nową sytuację pojawienia się dziecka. Dla wielu osób ten rodzaj zmiany wkrótce staje się naturalny i pomimo różnych trudności czy niedogodności wszyscy mogą się cieszyć nowymi rolami, jednak również dla wielu zmiana ta jest trudna do zaakceptowania, poradzenie sobie z potrzebami dziecka i swoimi emocjami, staje się wyzwaniem a często prowadzi do trudności w karmieniu piersią, długotrwale obniżonego nastroju, poczucia odrzucenia i osamotnienia, kłótni z najbliższymi a nawet depresji.
Wszystkie te emocje mają duży wpływ na dziecko i jego intensywnie kształtującą się od samego początku osobowość.
Mam poczucie, że temat macierzyństwa i przeżyć z nim związanych często ulega społecznemu zniekształceniu (przybiera 'lukrowaną' i nierzeczywistą wizję) a trudne emocje stają się tematem tabu.
Dlatego proponuję konsultacje i psychoterapię w szeroko rozumianej sytuacji okołoporodowej.

Jeśli doświadczasz w ciąży lub po porodzie:
 • częstego niepokoju lub lęku (ataków paniki),
 • silnych obaw dotyczących porodu,
 • utrzymującego się obniżonego nastroju (depresji),
 • częstych konfliktów z partnerem lub rodzicami,
 • natrętnych myśli dotyczących zdrowia/życia dziecka lub swojego,
 • poczucia osamotnienia/porzucenia,
 • braku kompetencji, poczucia winy, że nie potrafisz odpowiednio zająć się dzieckiem/ukoić go,
 • jeśli Twoje dziecko pomimo dobrej kondycji fizycznej często płacze a Ty czujesz się wobec tego bezradna,
 • jeśli masz duże trudności w karmieniu piersią lub
 • trudno Ci pogodzić w emocjach opiekę i miłość do dwójki (lub więcej) dzieci.

 • Zapraszam na kilka spotkań konsultacjyjnych po których będzie można ustalić dalszy plan działań. Proponuję intensywną psychoterapie psychoanalityczną, w razie konieczności konsultacje z zaufanym lekarzem psychiatrą lub grupę wsparcia/warsztaty dla mam niemowląt i małych dzieci, które prowadzę cyklicznie wspólnie z Magdaleną Jakimowską. Więcej szczegółów na oficjalnym profilu facebookowym Grupa badawczo-kliniczna DIADA.